Selle suve plaan A ehk Albaaniasse!
Olen nüüd täiesti aus! Ma panin sel aastal ennast, kahele agendikale kirja, Malagasse ja Albaaniasse. Päriselt lootsin, et saan siiski Malagasse. Nagu ikka, Sina teed plaane ja Jumal naerab 😀 Sain koha Albaania agendireisile. Suurt eufooriat minus ei olnud, kuid uusi kohti on alati tore näha ja kuna see on mulle ka tööks vajalik, siis kinnitasin selle sihtkoha. Ei keeldunud sellest ja olin valmis sammud seadma nädalaks Albaaniasse koos reisikorraldaja @ITAKA’ga kuhu @Go Travel mind koos armsa kolleeg Andraga saatis. Et tutvuda sihtkoha, hotellide ja vaatamisväärsustega. 30.05-6.06.24 see siis tehtud sai. Ja ütlen juba etteruttavalt, et tagasi sealt tulin eufoorias ja olen väga elevil uut sihtkohta – Albaaniat, müüma!
2 tundi ja 40 minutit, otselendu, mugava ja korraliku lennukiga Heston Airliens’iga Tallinnast-Tiranasse, no mis saab olla veel mugavam suvepuhkuse sihtkoht!? Saaremaale oleks Rakverest oluliselt pikem maa 😀
Tirana lennujaam on suhteliselt pisikene aga igati mõnus – uus ja kompaktne. Kõik kontrollid läbisime meie sujuvalt ja kiirelt nii saabudes kui ka riigist lahkudes. Lennujaamast ITAKA puhkusepiirkonda Durres’i sõidab transfeerbuss ca tund aega. Ehk ka tund ja pool, eks sõltub liiklusest ja hotelli kaugusest lennujaama suhtes. Kui soovid võtta lennujaamast takso, siis maksab see 35 eurot suund ning sõit kestab umbes 30-40 minutit.
Nähtud sai 22 hotelli. Minu top 3: 1. @Epidamn White Sensation 5* , 2. @Royal G Lux 5* , 3. @Supreme 5* . Kindlasti on need 3 sealse piirkonna parimad hotellid. Omanäolised, stiilsed ning kaasaegsed. Veel julgen soovitada @4* hotelli Royal G hotelli (mis on Durres’i linna lähistel) Väga meeldis ka teine @4* hotell – Flower , kus oli eriti mõnus rannaala koos boho stiilis baariga. Ehk pigem soovitaksin eelnevaid hotelle täiskasvanutele ja paaridele. Kindlasti ei pea pettuma ka Fa Fa keti hotellides, elasime ise Grand Aqua Blue’s. Tegemist ei ole meie mõistes sellise kõrge taseme 5* hotelliga, mida oleme harjunud Türgis nägema. Aga hotellid olid hoolitsetud, 90% mere ääres, kompaktse territooriumi ja väga hea toitlustusega (mida suurem on hotell, seda rohkem varu aega buffee restoranides, sest head toitu tahavad kõik saada! 😛 ). Lastele hotellides suurt aktiviteeti pole, näiteks suuri veepargiga hotelle sealt ei leia. Mõne hetke pärast peaks avatama tutikas Fa Fa Aqua Palace, sinna tuleb küll veepark. Ja lasteklubid ei ole kõikides hotellides, kui see on Sinu pisikeste jaoks oluline, siis kontrolli kindlasti enne reisi ostmist, kas Sinu valitud hotellis on see olemas. Suuremates hotellides oli õhtuti siiski ka mingisugune live-programm, ehk mõni bänd või esineja. Kuna enamik hotelli asuvad esimesel liinil, mere ääres siis soovitan kindlasti broneerida-osta hotellis merevaatega tuba, sest vaated hotellitoast on wow ja luban, et näed ilmselt ilusamaid päikeseloojanguid sealt 😉 Hotellid olid kompaktsete ja pisemate territooriumitega ning väga hoolitsetud! Tegelikult on ITAKA hotellivalikus kõik hotellid mida võib julgelt osta, saad ausat hinna ja kvaliteedi suhet! Ja saime aru, et ka lihtsamates hotellides on koristajad igal pool ja toit tõesti igal pool maitsev.
Rääkides toidust, siis see on kindlasti 1 selline sihtkoht, kus olen saanud parimat toitu üldse. Kõik on ökoloogiline, nii värske ja maitsed suurepärased. Ja mis peamine – ODAV! Väljas süüa on tõesti soodne. Korraliku Kreeka salati ja bolognese pasta saab kätte vabalt 8-10 euroga (jah 2 rooga kokku), lisa veel sinna Aperol siis jääb kogu kombo hind 12-15 euro piiresse ning kõhu saab väga täis, sest portsud on suured! Mida kindlasti soovitan proovida on kohalik roog – Tave Kosi (Casserole) – tehakse kas veise või lambalihast ehk liha pannakse ahju koos riisi ja jogrutiga. Hind restodes jäi sellel roal, 5-6 euro piiresse. Ja luban, see viib keele alla! Ka toidu poekesi on reaalselt iga nurga peal, kui soovid mõnda külma jooki või snäkki osta ning need on avatud hilisööni. Aga maitsev toit on kindlasti 1 asi mille pärast tasub Albaaniat külastada!
Teine suur pluss selle sihtkoha juures on – RANNAD. Durresi piirkonna rannariba on ca. 13 kilomeetrit pikk. Enam jagu sellest laia liivaribaga. Kogu ranna äärt mööda jookseb ka promenaad, kus saad jalutada ühest kuurortist teise. Või joosta (seal oli neid palju) 😊 Rannad on siis jaotatud piirkondadeks-asulateks. Durresi poolt alustades – Durresi rand, siis Golem, sellele järgneb Mali Robi ja viimaks Qerret. Meie lemmikuteks said Durres ja Golem (ka kõige elavamad piirkonnad) , kuid jalutajale-sammu kogujatele ei ole ilmselt vahet, sest need rannad-piirkonnad lähevad kõik nii üksteise järgi ning ühest saab teine sujuvalt. Ja liiv randades on tõesti meie mõistes selline hele ja pehme, noh nagu me harjunud Võsu rannas nägema-tundma 😊 90% hotellidest on ka oma rannaala, koos toolide ja varjudega. Ning enamustel ka rannabaar hinnas. Kuid kui on soov ringi jalutada ja päikest mujal nautida, kui mitte oma hotelli rannas siis rannaäär on täis mõnusaid rannaklubisid, kus paremad (loe:pehmemad) ja mõnusamad rannatoolid (2 tooli ja vari) jäävad 10 euro kanti, soodsamad olid ka 5-7 eurot. Või kui soovid lihtsalt Aperoli klaasi taga tiksuda, siis neid on samuti kogu rannaäärne promenaad täis. Enamus rannabaarides on ka õhtu melu ja muusika, et saad kindlasti ka tantsu keerutada 😉
Albaania vaatamisväärsused. Käisime Tirana linnaekskursioonil, Kruja linnas, Durresi linnas, külastasime ka Berat’i kindlust ja linna. Kruje linn oli tore, kitsas ja kivine mäe jalamil. Samuti ka Berat, arhitektuurilt erinev aga ka omanäoline. Berati linnast koju sõites külastasime ka kohalikku veinimõisa – @Cobo Winery . Sinna soovitan ma kindlasti minna! Kui nunnu, väike ja ehe. Nägime veinimõisa seest ning proovisime nii valget-punast veini kui ka šampanja meetodil parimat kohalikku vahuveini. Kõrvale pakuti värsket juustu, saia ja oliive. See oli 1 kõige vingeim koht kindlasti, mis meil silma eriti särama pani! Tirana linna asemel valiksin ma kindlasti külastamise Durres’i linna (takso sinna maksab umbes 20 eurot suund). Valik pigem reede või laupäeva pärastlõuna, jaluta, külasta poode ja siis mine külasta mõnda restorani. Soovitan väga Durresi sadamas-ranna ääres asuvat Piazza Restaurant Durres. Korralik restoran, valgete linade ja väga hea teenindusega. Ka toit oli väga maitsev. Andra kiitis eriti mereanni menüüd, ütles, et kindlasti 1 parimaid austreid ja 8 jalg, mida ta saanud on. Shoppamise variante on ka, kuid riiete hinnad kõige soodsamad ei ole, arvestades muud kohalikku hinnataset. Siiski leidsin 2 kleiti, mis olid omanäolised, ja tulid minuga koju kaasa 😛
Raha. 1 EUR võrdub 100 LEK’i. Sularaha on alati parem, ja reaalselt on neil automaadid igal pool, mis on nii mugav. Ka kohaliku veinimõisa hoovis oli pangaautomaat. Ühesõnaga, sularaha saad Sa igalt poolt välja võtta. Kuigi kohalikud võtavad vastu ka eurosid ja enamustes kohtades saab maksta kaardiga, kuid soovitan algselt küsida, sest igal pool ei ole see siiski võimalik.
Autorent. See on seal hästi populaarne, autod on korralikud aga ausalt suvist hinnaskaalat ma öelda ei oska. Arvatavasti algab selle hind 35’st eurost päeva kohta. Kuna juuli-august on ka Albaanias tipphooaeg, nagu ka igal pool mujal, siis soovitan auto ette rentida, kui see on kindlasti Sinu soov. Aga mõtle enne hoolega, kas vajad seda üldse. ITAKA autorenti ei vahenda. Pead sellega ise hakkama saama ja liiklus on kohati päris hull.
Veel ehk mõni hea tähelepanek! Kohapeal enamasti räägitakse Inglise ja Vene keelt, kuid kuna sihtkoht on kõvade Itaalia mõjutustega siis Itaalia keel on ka väga populaarne. Ja muidugi kohalik Albaania keel 😊 Kuna Albaania ei kuulu veel Euroopa liitu, siis soovitan kohapeal olles tõmmata Airalo e-sim kaart, et saaksid internetis olla vabalt ja ei pea muretsema, mis on uue kuu telefoniarve 😛 Albaaniasse sisenemiseks piisab kehtivast ID kaardist.
ITAKA valikus on mitmeid toredaid ekskursioone koos saatjaga, mida juba eelpool mainisin. Lisaks mida eriti soovitati on Makedoonia. Kui Sul on soov näha ühe reisi ajal kahte sihtkohta, siis võta pass kaasa ning külasta ITAKA saatjaga Makedoonia vabariiki – Ohrid’it! Veel nägime pilte kruiisilt Kamani järvel, mis tundus ka tõeliselt looduskaunis ja mis võiks paljusid kõnetada. Reisikorraldaja ITAKA on hetkel ainus reisikorraldaja, kes korraldab otsereise Tallinnast ning neil on kohapeal ka Eesti keelne esindaja, mis on alati ka paljude klientide soov.
Mul küsiti Instagramis mitmeid kordi, kas Sulle päriselt ka meeldib Albaania!? Esiteks ma ei tee kunagi kehva mängu juures head nägu, ma ei suudaks varjata oma pettumust. Albaania oli sihtkoht milles ma ei pettunud ja üllatusin väga positiivselt! Mine avatud meelega ja lase Albaanial pakkuda kõike, mida eelnevalt jutustasin. Kui Sul on veel selleks suveks puhkuseplaanid tegemata, siis plaan A on Albaania! Reisikorraldaja ITAKA lennutab otselennuga Albaaniasse kuni oktoobri kuu alguseni. Kindlasti on parim aeg sihtkoha külastamiseks juuni keskpaigast augusti lõpuni. Kuid kui Sulle sobib ka rahulikum melu, ja Sa ei otsi nii kuuma ilma, kui juuli ja august pakuvad, siis võid vabalt reisi ette võtta vabalt ka septembris. Ma päriselt ütlen, Albaania on uus puhkusesihtkoha pärl! Ma loodan, et inspireerisin ka Sind see sihtkoht oma puhkusereisi plaanidesse mahutama. Mina ja Go Travel müüme seda sihtkohta julgelt ja rõõmuga! Sinu reisisoove ja päringuid ootan – liis.hein@go.ee
Erilised tänusõnad ITAKA tiimile ja grupi juht Olgale, see reis oli nii hästi kokku pandud ja programmi korraldus rohkem kui väga hea! Ning kniks aitäh tiim A, kes reisi veel meeldejäävamaks ja lõbusamaks tegid 😊
Reisimiseni!
Isutekitamiseks vaata lisaks ka videot !